wymiana_2005_01pl.jpgGłównym celem tegorocznej wymiany polsko – niemieckiej było obustronne poznanie się młodzieży, wymiana zdobytej wiedzy i doświadczenia z zakresu ekonomii i handlu oraz wykonanie projektu – tworzenie kompozycji asortymentowej w oknach wystawowych. Wymiana trwała pięć dni tj. 09.05.2005 – 13.05.2005r.

Pierwszego dnia, po przyjeździe do Neustrelitz zostaliśmy serdecznie powitani przez Dyrektora, grono pedagogiczne oraz uczniów Berufliche Schule.

Następnie zwiedziliśmy budynki szkoły, które swoim nowoczesnym wyglądem i wyposażeniem mile nas zaskoczyły. Po zapoznaniu przez gospodarzy z planem wymiany zostaliśmy zakwaterowani wspólnie z młodzieżą niemiecką w internacie szkoły. Tego dnia zwiedziliśmy również miasto Neustrelitz i jego główne atrakcje turystyczne, min ratusz, główny plan miasta, park oraz zamek.

wymiana_2005_02de.jpg

wymiana_2005_03de.jpg


Następnego dnia, tj. 10.05.2005r. młodzież podzielona na kilka grup polsko – niemieckich opracowywała dokumentacje projektu oraz wykonywała kompozycje okien wystawowych rożnych branż, w zależności od danej grupy. Pojawiły się min następujące branże: meblowa, obuwnicza, warzywno – owocowa. Młodzież pracowała w 6 - cio osobowych grupach. W każdej z nich brało udział czterech uczniów niemieckich i dwóch polskich.

Dzięki temu młodzież miała okazję posługiwać się zdobytą wiedzą z zakresu ekonomii i handlu w języku niemieckim. Wspólnie spędzony czas przyczynił się również do lepszego poznania się. Prezentacja wykonanych projektów odbyła się przy uczestnictwie dyrektora, grona pedagogicznego szkoły, zaproszonych gości oraz lokalnych mediów. Komisja wybrała najlepszy projekt, którym okazała się prezentacja okna wystawowego branży warzywno – owocowej.

Wykorzystano w niej kompozycje typu „piramida”. dobrano odpowiednia kolorystykę. Ciekawym pomysłem okazała się również zorganizowana przez uczniów na tym stanowisku degustacja egzotycznych owoców i warzyw ujętych w kompozycji. Młodzież bardzo wysoko oceniła realizowany projekt. Wspólna praca przyniosła wiele satysfakcji.

wymiana_2005_04de.jpg

wymiana_2005_05de.jpg


Wieczorem wybraliśmy się nad jezioro, gdzie czekały na nas kolejne atrakcje: grill, ognisko i spływ kajakowy. Pływaliśmy 10- osobowymi kajakami.

Młodzież wróciła do internatu zmęczona, ale w doskonałych humorach. Ten dzień wszystkim dostarczył niezapomnianych wrażeń.

Trzeciego dnia pobytu zaproszeni zostaliśmy do marketu „Obi”. Kierownik zapoznał nas z założeniami franchisingu i funkcjonowaniem sieci marketów „Obi”, a następnie oprowadził po wszystkich działach sklepu, wyjaśniając zasady funkcjonowania marketu oraz możliwościami zastosowania rozwiązań logistycznych. Wizyta zakończyła się wręczeniem wszystkich uczestnikom suwenirow przez dyrektora sklepu. Następnie udaliśmy się do drugie części Berulfische Schule, gdzie młodzież zdobywa kwalifikacje niezbędne przy prowadzeniu gospodarstwa domowego; ucząc się min przysadzania potraw, prasowania, prania. Podczas obiadu mieliśmy okazje ocenić umiejętności gastronomiczne podczas przygotowanego przez niemiecką młodzież obiadu.

Kolejny etap planu wymiany zakładał wizytę w słowiańskiej osadzie. Niestety pogoda pokrzyżowała plany. Gospodarze postanowili wiec zaprosić nas do kręgielni, w której wszyscy świetnie się spędzili czas.

wymiana_2005_06de.jpg

wymiana_2005_07de.jpg


W czwartek wspólnie z młodzieżą niemiecka pojechaliśmy do stolicy Niemiec – Berlina. Odwiedziliśmy min siedzibę władz niemieckich: Reichstag, Bramę Brandenburską, Uniwersytet Techniczny. Młodzież otrzymała również do wykonania zadanie, które polegało na reakcjach językowych, podczas samodzielnego zwiedzania Berlina.

Wieczorem odbyło się pożegnalne spotkanie przy grillu, na którym strona niemiecka przedstawiła prezentację z wymiany, wręczono sobie wzajemnie pamiątki, młodzież wymieniła się danymi adresowymi, zrobiła wspólne, pamiątkowe zdjęcia.

wymiana_2005_08de.jpg

wymiana_2005_09de.jpg


Piątego dnia po śniadaniu zostaliśmy pożegnani przez Dyrektora i grono pedagogiczne. Pełni pozytywnych wrażeń i zdobytych podczas wymiany doświadczeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Polski.