Głównym celem wymiany było kontynuowanie projektu ekonomicznego rozpoczętego podczas naszego pobytu w Neustrelitz w maju, a także wymiana wiedzy i doświadczeń oraz doskonalenie języka niemieckiego.
Pierwszego dnia po przyjeździe gości młodzież polska i niemiecka wspólnie zwiedziła nasze miasto. Główną atrakcją była przejażdżka statkiem spacerowym po jeziorze Trzesiecko. Podczas rejsu uczniowie mieli okazje podziwiać przepiękne krajobrazy naszego miasta i okolic. Wieczorem po kolacji młodzież bawiła się na wspólnej dyskotece integracyjnej. Następnego dnia,tj. 13.09.05 młodzież kontynuowała projekt ekonomiczny rozpoczęty w maju w Neustrelitz. Uczniowie podzieleni zostali na 4 -sześcioosobowe grupy.
W każdej z niech pracowało troje polskich i trzech niemieckich uczniów. Projekt realizowany był w dwóch salach podzielonych na dwie branże chemiczna i spożywczą. Uczniowie posługując się językiem niemieckim dokonywali zakupów określonych towarów. Prezentacja odbyła się przy uczestnictwie pani dyrektor, grona pedagogicznego oraz przedstawicieli lokalnych mediów. Po południu wybraliśmy się na pływalnię, gdzie wydzielono dla młodzieży dwa tory wodne na basenie sportowym, dodatkowo miała możliwość korzystania z sauny oraz solarium. Z basenu przeszliśmy na teren „ślusarni”, gdzie czekało już na nas przygotowane ognisko. Po czasie spędzonym przy ognisku zaprzyjaźniona młodzież rozegrała mecz piłki nożnej.
Kolejnego dnia tuż po śniadaniu wyruszyliśmy na wycieczkę do Malborka. Po drodze zatrzymaliśmy się na stacji „Canpol” koło Człuchowa. Nasi goście podziwiali umiejętność zagospodarowania stacji benzynowej, na której oprócz tankowania, można również zwiedzić Mini-zoo, zrobić zakupy a także mile spędzić czas w kawiarni lub restauracji. W Malborku zwiedziliśmy zamek krzyżacki, a towarzyszył nam przewodnik opowiadając historię zamku w języku niemieckim.
|
|
Gotycki zamek w Malborku wzniesiony został przez Krzyżaków w latach 1274-1457 jest jedną z największych twierdz średniowiecznej Europy i przykładem średniowiecznej architektury obronnej. W latach 1309-1457 był siedzibą mistrzów Zakonu Krzyżackiego i stolicą Państwa Krzyżackiego. W latach 1457-1772 z tego miejsca panowali wojewodowie malborscy. W 1961 roku utworzono Muzeum Zamkowe, a w grudniu 1997 roku zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zamek niszczony, odbudowywany i przebudowywany w trakcie tych kilku stuleci zachował się do dziś i jest ogromna atrakcją tej części Europy. Co roku odwiedzają go turyści z całego świata. Wyprawa do malborskiej warowni była wspaniałą i niepowtarzalną lekcją historii. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie naprawdę można poczuć średniowieczną atmosferę, a nawet spotkać ducha rycerza.
W drodze powrotnej młodzież wspornie umilała sobie czas śpiewając piosenki niemieckie i polskie.
|
|
Do Szczecinka dojechaliśmy zmęczeni, ale w doskonałych humorach. Ten dzień dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń.
Następny dzień spędziliśmy na sportowo. Po śniadaniu rozpoczęły się rozgrywki na sali gimnastycznej i na boisku naszej szkoły.
Młodzież grała w piłkę nożną, siatkówkę i koszykówkę. Rozegrany został także mecz miedzy młodzieżą a nauczycielami. Popołudnie spędziliśmy na strzelnicy sportowej. Po zapoznaniu się z instrukcją obsługi broni, każdy uczestnik oddał 5 próbnych strzałów. Następnie rozegrano miniturniej strzelecki. Najlepsi strzelcy zostali wyróżnieni dyplomami. Młodzieży ta forma spędzenia czasu szczególnie odpowiadała. Wieczorem wszystkich uczestników wymiany i zaproszonych gości czekał bankiet pożegnalny. Kilka serwowanych potraw zostało przygotowanych na podstawie przepisów kulinarnych opracowanych wspólnie podczas ubiegłorocznej wymiany. W trakcie bankietu P. Dyrektor wraz z opiekunami podsumowała tegoroczną wymianę, podziękowała uczestnikom i organizatorom, przedstawiła projekt kolejnej wymiany.
|
|
Uczniowie wręczyli sobie wzajemnie upominki a wszystko zostało uwiecznione na pamiątkowych fotografiach.
Po uroczystym bankiecie młodzież wzięła udział w dyskotece pożegnalnej, która odbyła się w internacie.
W ostatnim dniu wymiany młodzież zwiedziła naszą szkołę, sale lekcyjne, pracownie informatyczne, gastronomiczne i językowe. Następnie udaliśmy się na wspólnie oglądać okna wystawowe jednostek handlowych w naszym mieście. Po powrocie spotkaliśmy się wspólnie w świetlicy internatu. Podczas spotkania omówiono, podsumowano tegoroczną wymianę. Po obiedzie pożegnaliśmy grupę niemiecką, gdzie więzi zaprzyjaźnienia się młodzieży były gorzkimi łzami rozstania się.