W Zespole Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku obyły się warsztaty kulinarne „Regionalne i tradycyjne produkty wysokiej jakości w nowoczesnej kuchni polskiej”, którego inicjatorem był Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, a jego operatorem Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL).

Po ogłoszeniu informacji w szkole, dotyczących projektu, zgłosiła się bardzo duża ilość chętnych uczniów, kształcących się w zawodach gastronomicznych, zarówno na poziomie technikum, jak i zasadniczej szkoły zawodowej. Po selekcji, do projektu przystąpiło 22 uczestników z trzech klas:

I TH-TŻ – Paulina Rosa, Grzegorz Wiesztort, Paweł Turnak,

II TOUG - Tomasz Pysz, Oskar Kinic, Beata Cyc, Paulina Ofimcow, Anna Dygas, Mariusz Zdeb, Violetta Drętkiewicz, Klaudia Barnaś, Patryk Więcławski, Agnieszka Łysy, Patrycja Dera, Izabela Turowska, Dorota Pacho, Magdalena Bihun, Dorota Grill, Łukasz Pilich,

III TOUG – LOG – Ewelina Zagórska, Olga Bernaciak, Anna Kowalska.

 

Projekt zakładał przeprowadzenie 10 godzin z podział na część teoretyczną oraz praktyczną, a także zgłoszenie najlepszych przepisów do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

16.05.2013r odbyły się zajęcia teoretyczne, na których Łukasz Szymański – nauczyciel przedmiotów zawodowych gastronomicznych, wprowadził młodzież w „świat” produktów regionalnych i tradycyjnych. Po wykładzie uczestnicy zostali podzieleni na grupy 2-osobowe, które miała do wykonania zadania:

- w Internecie znaleźć definicję produktów tradycyjnych i regionalnych, ich oznakowanie, jakie uwarunkowanie prawne muszą być spełnione oraz jaki wpływ ma to na jakość produktu, a także wspólnotową politykę rolną,

- na podstawie listy produktów regionalnych i tradycyjnych stworzyć receptury na przystawkę i danie zasadnicze lub danie zasadnicze i deser.

Młodzież szybko zabrała się do pracy. Po znalezieniu odpowiedzi na wszystkie zadane pytanie uczestnicy przystąpili do tworzenia własnych receptur z zastosowaniem produktów regionalnych, tradycyjnych oraz lokalnych i ekologicznych. Po burzliwych dyskusjach i konsultacjach z prowadzącym zajęcia, powstało 11 zestawów potraw, spełniające kryteria projektu.

W dniu 28.05.2013r w pracowniach gastronomicznych Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku, młodzież przystąpiła do części praktycznej projektu. Uczniowie od pierwszych minut ciężko pracowali, z minuty na minutę w pracowniach było czuć nowe zapachy, z pieca wciągane były nowe potrawy, a na talerzach powstały dzieła sztuki. W przeciągu 4 godzin uczestnicy przygotowali dania zasadnicze z kaczki, królika, polędwicy wieprzowej, filetów kurczęcych i indyczych, przystawki oraz desery, mogące zaspokoić podrobienia niejednego łakomczucha. Każda z potraw zawierała co najmniej jeden produkt tradycyjny lub regionalny.

Po zakończeniu części praktycznej oraz ustnej prezentacji, oceną potraw zajęła się komisja oceniająca. Po trudnych negocjacjach wytypowano dwie potrawy:

- danie zasadnicze – Piersi z kaczki w marynacie miodowej z jabłkową kieszonką w dodatkiem kaszy perłowej oraz sosem zielonej sałaty oraz żubrówki, przygotowywane przez Olgę Bernaciak oraz Annę Kowalską.

- deseru – Marynowane gruszki w wermucie i nalewce wiśniowej, nadziewane wielkopolskim serem smażonym oraz musem z kiwi w towarzystwie sosu malinowego, sporządzonego przez Beatę Cyc ora Paulinę Ofimcow

Zdjęcia potraw oraz receptury, z uwzględnieniem produktów regionalnych i tradycyjnych zostały zgłoszone do II edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla średnich szkół gastronomicznych na najlepszy przepis kulinarny wykorzystujący produkty zarejestrowane lub aplikujące o rejestrację jako Chroniona Nazwa Pochodzenia, Chronione Oznaczenie Geograficzne oraz Gwarantowana Tradycyjna Specjalność.

Po zakończeniu warsztatów młodzież była bardzo zadowolona z zajęć. Większość z nich, nigdy nie uczestniczyła w takich projektach. Dzięki finansowemu wsparciu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej uczestnicy projektu mogli porównać produkty o wysokiej jakości z zakupywanymi codziennie. Część młodzieży nigdy nie widziała i nie próbowała niektórych produktów. Mogli spróbować oraz zastosować zioła i przyprawy świeże, znane im tylko w wersji suszonej. Zrozumieli, że potraw przygotowana z wysokiej jakości produktów, jest bezkonkurencyjna z potrawą przygotowaną z surowców o średniej lub niskiej jakości. Na podsumowaniu warsztatów młodzież, zgłosiła chęć do częstszego uczestnictwa w tego typu projektów.